Proste czy falowane ? - słona wizyta w termach

, , 12 comments
Mówiłam Wam, że moja włosy z natury są proste i każda próba ich zakręcenia kończy się lokami które znikają w parę godzin ? Otóż dziś temu zaprzeczam, a właściwie zaprzecza temu słona woda z uniejowskich term. I tu tkwi haczyk. Od dawna wiemy, że pobyt nad morzem i kąpiele w naszym Bałtyku, mimo, że jest praktycznie najmniej słonym morzem, działają na nasze włosy pucho i falo twórczo. Słona woda zawiera głownie chlorek sodu i magnezu, a co te substancje robią z naszym organizmem ?

Woda ta jest bardzo dobrze absorbowana przez skórę i włosy, jest ona bowiem zbliżona składnikowo do płynu owodniowego, zaś stężenie samych składników jest bliskie stężeniu w ludzkiej surowicy. Dzięki temu np. składniki wnikają głęboki w pory skóry i działają oczyszczająco , poprawiają nawilżenie i ukrwienie i zaopatrują ją w tlen i składniki odżywcze.

Jednak włosy trzeba przed nią chronić ponieważ sól i inne minerały wysychając na skórze i włosach powodują ich odwodnienie, pozbawiając naturalnej wilgotności. Dlatego właśnie nasze pukle zaczynają się kręcić i pojawia się puch spowodowany rozszerzoną łuską. Włosy stają się sztywne i matowe, w odczuciu są suche i tracą naturalną sprężystość.

Jednorazowa styczność z taką wodą, nie uszkodzi struktury włosa, odpowiednią, bogatą pielęgnacją łatwo przywrócimy je do stanu wyjściowego, ale jeśli wystawimy swoje włosy na jej działanie przez dłuższy czas, nie stosując podczas tego żadnej ochrony, może okazać się, że zniszczeń nie da się odwrócić i włosy należy obciąć. A tego nikt raczej nie chce )


Aby tego uniknąć, swoje włosy przed wizytą na basenie naolejowałam dość porządnie i zakryłam czepkiem, jednak wiadomo woda dostanie się wszędzie, więc nie uniknęłam częściowego zmoczenia włosów. Metod chronienia włosów jest więcej, jednak ja rano musiałam się szybko szykować i zapomniałam zabrać części kosmetyków, a potem na szybko wysuszyć włosy i wracać do domu.

Metody ochrony włosów:

 • przed wejściem do słonej wody zmoczyć włosy słodką wersją, dzięki temu słona woda wniknie w łuski w mniejszej ilości
 • na tak przygotowane i dociśnięte włosy nałożyć olej lub serum silikonowe, które stworzy dodatkową otoczkę na łusce
 • dobrym nawykiem jest związywanie włosów i nakładanie czepka, który uniemożliwi w większym stopniu przedostanie się wody do czepka
 • po skończonej kąpieli, należy wypłukać włosy pod prysznice i umyć je delikatnym szamponem, dobrym pomysłem będzie też zaaplikowanie odżywki b/s
 • po wysuszeniu warto nałożyć ponownie serum silikonowe
Są to metody przeznaczone do wykonaniu tuż przed i po kąpieli w słonej wodzie. Po powrocie do domu, należy włosom zapewnić bogatą w oleje i emolienty, domykającą łuskę pielęgnację

Mam nadzieję, że takie wskazówki się przydadzą, a ja lecę nałożyć na włosy maskę, żeby wróciły do formy :)

Pozdrawiam,
pofalowana J.

12 komentarzy:

 1. Bardzo przydatny post :) Ślicznie Ci sie pofalowały :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne fale się zrobiły ;) cenne uwagi co do kąpieli w słonej wodzie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przydatne wskazówki i piękne włosy, fale idealne :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Swietne informacje. Nie wiedzialam o tym :) a wlosy zacnie Ci sie skrecily potej wodzie ;D

  OdpowiedzUsuń
 5. Prezentują się naprawdę nieźle :D No ale cóż - ładnemu we wszystkim ładnie :)
  Wiesz, że niektóre dziewczęta robią roztwór wody z solą morską i tym pryskają włosy? ;) Od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale częste stosowanie tego typu wynalazków raczej nie wpływa dobrze na kondycję włosów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, wiem. Nawet profesjonalne firmy maja produkty z solą, jednak ja wolę jej unikać , a fale czy loki można uzyskać innymi bezpiecznymi sposobami :)

   Usuń
 6. ale super się pokręciły :D fajny efekt i kto by pomyślał że tak zadziała na nie słona woda :)

  OdpowiedzUsuń
 7. W życiu nie powiedziałabym, że to Twoje włosy! Takie... inne :D

  Buziaki :*

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo przydatne wskazówki! :)

  I bardzo ładne fale! :)
  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń